KM och PM i golf 2018.

Årets klubbmästare i Herrklassen blev Hans Malcolm.

I Damklassen vann Lorita Holzner och blev klubbmästare.

I PM i golf i A-klassen på Hammarö golfbana kom Hans Malcolm 12:a i bruttoklassen och 10:a i nettoklassen.

I Damklassen kom Lorita Holzner 9:a i bägge klasserna.

i B-klassen kom Royne Carlsson 4:a i brottoklassen och 1:a i nettoklassen.

Resultat KM i Golf på Hulta Brutto

PostNord KM Hulta 160610              
  Brutto            
Plats Namn slag   Plats Namn slag  
1 Jan -Gunne Andersson 83   1 Marjut Kaupilla-Wiksten 95  
2 Mikael J Andersson 85   2 Ann-Charlotte Larsson 98  
3 Bengt Josefsson 90          
4 Joakim Teodorsson 92          
4 Sören Gustavsson 92          
6 Jan Angelbäck 94          
7 Stefan Madjar 95          
8 Thomas Gustavsson 96          
9 Michael Bringstedt 99          
10 Lars Berntdsson 103          
11 Robert Wiksten 104          
12 Mats Lundström 110          
12 Fredd Strävhammar 110          
12 Thomas Jansson 110          
15 Michael Somerville 112          
               

Ressultat Km i golf 2016 Netto

PostNord KM Hulta 160610      
       
Plats Namn slag  
1 Ann-Charlotte Larsson 68 27,3
2 Michael Bringstedt 73 23,1
3 Jan -Gunne Andersson 74 8,9
4 Sören Gustavsson 75 15,5
4 Marjut Kaupilla-Wiksten 75 18,4
6 Lars Berntdsson 78 21,7
7 Joakim Teodorsson 80 11,2
8 Mikael J Andersson 81 4.0
9 Stefan Madjar 82 11,6
10 Bengt Josefsson 83 7,1
11 Thomas Gustavsson 83 11,7
12 Robert Wiksten 85 17,2
12 Michael Somerville 85 23,4
12 Jan Angelbäck 86 8.0
15 Fredd Strävhammar 86 21,4
16 Mats Lundström 91 17,1
17 Thomas Jansson 99 10,4
       

Resultat KM i Golf 2015

Årets KM avgjordes på St: Jörgen i ett fantastiskt väder. 🙂

Resultat Damer:                      1.MadelénAnerönn

                                                    2. Marjut Kauppilla Wiksten

                                                    3. Ann-Charlotte Larsson

Damer Netto:                         1.MadelénAnerönn

                                                    2. Ann-Charlotte Larsson

                                                    3. Monica Björk Carlsson

Resultat Herrar:                     1. Jan-Gunne Andersson

                                                    2. Mikael Andersson

                                                    3. Peter Johansson

Herrar Netto:                                 1. Jan-Gunne Andersson

                                                    2. Thomas Gustavsson

                                                    3. Mikael Andersson